• Emre Cetin

The Luminale: Sanat ve Kentsel Tasarım


The Luminale, 2002 yılından bu yana, her iki yılda bir, Almanya’nın Frankfurt ve Offenbach kentlerinde hayata geçirilen bir ışık festivalidir. Frankfurt’ta düzenlenen ve dünyanın en büyük aydınlatma fuarı olarak nitelendirilen Light and Building fuarını desteklemek amacıyla düzenlenmeye başlanan festival bugün itibariyle fuardan ve diğer etkinliklerden daha çok ilgi çeken bir ışık sanatı ve kentsel tasarım bienali haline geldi.


Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen The Luminale şehrin sokaklarına, parklarına, kamusal alanlarına ve binalarına ışık tutuyor. Bienal olarak; tasarlanan ışık enstalasyonlarında kentsel gelişimin ekonomik ve ekolojik, mimari ve teknolojik, bilimsel ve siyasi çatışmalarına da dikkat çekiyor. Bununla beraber şehir sakinlerinin, ışık sanatçılarının ve aydınlatma uzmanlarının bir araya gelerek sorunlarına etkin çözümler üretebilmesi için de bir platform görevi görüyor.


Şehrin içinde yaklaşık 6,5 kilometrelik bir ışık yolundan oluşan The Luminale insanlara aydınlatma enstalasyonları, ışıklı objeler ve video mapping gösterileri sunuyor.


Old Opera House, Changing Time

Saint Catherine's Church, Katharinen+Passion by Victoria Coeln with Martin Lücker and Jorin Sandau

Nizza Park 5M3 by Franz Neudeck and Otto Erlwein

Junior House, Lightscrew by Gunther Hecker

Taunusanlage, P18-2A

Schneewitchen Denkmal Taunusanlage, Snow White by M Box Studios

Oper Frankfurt, Do we under the same sky by Nikolaus Hirsch, Michel Müller and Rirkrit Tiravanija

#aydınlatmaenstalasyonu #ışıkfestivali #luminale2018 #frankfurt