• Emre Cetin

Light and Building 2018’in Ardından

Dünya’nın en büyük aydınlatma fuarı olan Light and Building 2018, 18-23 Mart tarihleri arasında Frankfurt’ta kapılarını açmıştı. Dünya çapında aydınlatma, aydınlatma otomasyonu ve yapı sektörünün önde gelen markaları yeni tasarımlarını ve teknolojilerini tanıtmıştı. Bizde, EC Lighting Design Studio olarak fuarı ziyaret etmiştik. İşte gözümüze çarpan yeni teknolojiler, aydınlatma trendleri ve fuar günlükleri.


Ledvance standı belki de en renkli stantlardan birisiydi. Tasarladıkları hareketli karşılamalar ve ışık şovlarının yanında “Bad light can ruin your life” sloganlı etkinliklerde ilgi çekiciydi. Hatta hazırladıkları dövme standında ışık temalı dövmeler bile yapıyorlardı.


Luflex, LG OLED Light, ziyaretçilerine OLED teknolojisini tanıttı ve OLED’le neler yapabileceklerini gösterdi.


iGuzzini bu sene de gelenekselleşen turunu tekrarladı. Palco ürünleriyle tasarlanan enstalasyon çalışması da ayrıca bu yıl ki en iyi aydınlatma enstalasyon tasarımları adaylarından birisiydi.


Aydınlatma otomasyonu ve kontrol sistemlerindeki yenilikler hayal gücümüzü iyiden iyiye zorlamaya başlamış. Yeni tasarlanan armatürlerde en az aydınlatma sistemleri kadar maharetli. Özellikle XAL’in standında deneyimlediğimiz ürünlerde ayrı ayrı kontrol edilebilen ışık kaynakları aydınlatma tasarımcılarının elini çok rahatlatacak gibi duruyor.


Akıllı şehirler, tasarruf eden aydınlatma sistemleri ve çok fonksiyonel direk tasarımları da bu sene önemli konulardandı.


Light and Building 2018 fuarı bunlar ve daha fazlasıyla geride kaldı. Bakalım 2020’de neler olacak…


#lightandbuilding #aydınlatmafuarı #aydınlatmatasarımı